May 28, 2020

Портрет розробника у 2020 році: в кого повні кишені грошей, в якому віці спробували вперше, та які технології дістали IT-спеціалістів

Редакція Make it Ukraine розповідає про деякі цікаві спостереження, що найбільше впали в очі в глобальному дослідженні Stack Overflow за лютий 2020 року. Подивились на ці цифри з боку української реальності. Звичайно, хотілося б якнайшвидше побачити свіжий аналіз того, що змінилося за останні 3 цікавих місяці. Чекатимемо. А поки — ділимося найцікавішим з дослідження: які мови та технології подобаються розробникам, а які — ні, наскільки відрізняються зарплати в світі та Україні, чи працюють розробники понаднормово, що роблять фахівці у нестандартних ситуаціях та до чого це призводить. Та й таке.

Декілька слів щодо дослідження

Якщо раптом хтось не знає, — дані Stack Overflow вважаються найбільш показовими. Дані збираються вже 10 років, методологія відточена, як мисливський ніж, а вибірки є найрепрезентативнішими: 65 тисяч розробників з 180 з гаком країн.

Цього року цифри ще більш показові. Автори дослідження вирішили збирати дані не тільки зі своїх звичних каналів, а й охопити тих, хто зазвичай не користується ресурсами Stack Overflow. Подивимося, що з цього вийшло.

Найулюбленіші мови програмування, фреймворки, технології та платформи

Мови

Популярність Python за останні роки лише зростала, однак цього року він спустився з другої сходинки на третю. Його посунув TypeScript, а ось глобальним лідером п'ятий рік поспіль залишається Rust.

Портрет розробника 2020 Stack Overflow, Make it in Ukraine, DOU
Джерело: Stack Overflow

Порівняємо цю аналітику з рейтингом мов від DOU, який був опублікований у лютому. Серед мов, які українські розробники використовують у роботі, йде боротьба між JavaScript та Java. На третьому місці — C#, а Python — лише на четвертій сходинці. Хоча, на відміну від світового тренду, — його популярність не падає, а росте. TypeScript значно менш популярний (7 місце), хоча його популярність росте. З мовою Rust  наші розробники поки що глобально не працюють.


Портрет розробника 2020 Stack Overflow, Make it in Ukraine, DOU
Джерело: DOU



Джерело: DOU

А ось персональні вподобання трохи різноманітніші. Навіть невелика частка українців розглядає Rust.

Варто звернути увагу і на те, що в світі стрімко зростає популярність мови Go. У 2019 вона була на 10 сходинці, тепер — №5. А за даними DOU, його популярність, навпаки, трохи падає.

Щодо мов, на яких розробники не пишуть, але хотіли б писати, з відчутним відривом посідає перше місце Python (30.0%). У JavaScript, Go та TypeScript цифри «бажаності» приблизно однакові (від 17 до 18,5%). 

Фреймворки, бібліотеки та інструменти

Топ-3 веб-фреймворків — це ASP.NET Core, React.js та Vue.js. Цікаво, що Gatsby в минулому огляді не було, а в 2020 році він вже одразу посів 5 сходинку. У переліку бажаних — до React.js та Vue.js приєднується Angular.

З інших технологій та засобів розробники полюбляють .NET Core, Torch/PyTorch та Flutter. Залюбки почали б кодити на Node.js, TensorFlow або React Native.

Зверніть увагу на цікавість до ігрових движків Unreal Engine та Unity 3D (хоча вони ж є і в тих, від яких розробники б воліли відмовитись). У порівнянні з «серйозними» (неігровими) технологіями їх популярність, звісно, менша. Однак, ті, хто бачив у Unity 3D лише кривий движок без потенціалу, помилялись. Його популярність не падає, а гейм-девелопери можуть творити з ним дива. З движком від Epic все більш-менш зрозуміло: цю технологію вже давно визнали. А нещодавно презентований UE 5 ще більше посилить його позиції.

Бази даних

Redis, PostgreSQL та Elasticsearch. Цікаво, що Stack Overflow вже давно використовує в своєму стеку саме Redis та Elasticsearch. Бажаними є MongoDB та три вже вказані БД.

Платформи

Сюди не дістався старий холівар «Linux vs. Windows» — Linux однозначно лідирує. Також популярними є дві контейнерні технології Docker (її також розглядають як бажану 24,5% розробників) та Kubernetes. Також популярною є платформа для міні-комп'ютерів Raspberry Pi. Технології Apple: Mac OS та iOS займають 6 та 8 місця відповідно. Лише на 10 місці — MS Windows (а ви ще кажете, що Білл Гейтс когось чипізує. Та куди йому?). На 11 місці — Android.

Мови, фреймворки, технології та платформи, які страшенно набридли розробникам

Мови

До цього переліку увійшли мови та технології, на яких розробники ще пишуть, але, стиснувши зуби, бо жодного інтересу в них вони не викликають. А потім дивуємось, де береться вигорання. Тож до переліку «Dreaded» потрапили VBA (на ньому довелось трохи попрацювати у «дитячій» зв'язці з MS Excel та MS Access навіть мені — прим.автора), Objective-C, Perl.

Українці теж поділяють ці думки: популярність Objective-C десь біля підлоги, і лише одиниці готові її вивчати. Проте навіть ті, хто зараз пише на Objective-C та Perl, не готові продовжувати працювати з ними (12,5% та 25% відповідно, від тих, хто ще працює з ними).

Портрет розробника 2020 Stack Overflow, Make it in Ukraine, DOU
Джерело: Stack Overflow

Фреймворки, бібліотеки та інструменти

Більшість розробників з різних країн вважають, що веб-фреймворки Angular.js, Drupal та jQuery — не найкращий вибір розробника. З інших технологій світові спеціалісти не дуже люблять Chef, Cordova та Puppet. Також, нагадуємо, що у переліку є вказані вище гейм-движки UE та Unity 3D, які є водночас і бажаними та небажаними. Отакої…

Бази даних

Від IBM DB2, Couchbase та Cassandra розробники ладні здихатись за першої нагоди. Більше не в фаворі Oracle, MySQL, SQLite та Microsoft SQL Server. Як то кажуть, «минули ті часи...».

Платформи

CMS WordPress хоча і є однією з найпопулярніших платформ для сайтів, однак її ненавидять 67% розробників, які на ній кодять. За нею йдуть IBM Cloud or Watson та Heroku. З Windows та Android бажають «зіскочити» 42-43%. Але не обійшлося без зрадників і у таборі «лінуксоїдів» — 23% виявили бажання тікати з підводного човна.

Хто загрібає гроші лопатою

Традиційно керівні посади та тімліди отримують більше, тому не дивно, що №1 по зарплаті — Engineering manager з річним рівнем $92 тисяч, а в США — навіть $152 тисяч. 

Також великий відрив від інших ролей — в Engineer, site reliability ($80 тис.). Непогано себе почувають і DevOps.

Показово, що в США докладається більше зусиль у сфері Data science та машинного навчання. Тому зарплата у цій сфери вище загальносвітової більше, ніж у 2 рази ($125 тис. vs. $58 тис.).

Джерело: Stack Overflow

Найбільше асоціюються з високою зарплатою такі мови, як Perl, Scala, Go та Rust — медіанна зарплата складає $75 тис. Цікаво, що Perl — у списку мов, які дратують розробників. Тож може така висока зарплата потрібна, щоб покрити нестачу фахівців та «підсолодити» Perl.

А як справи в Україні

Якщо порівняти більш звичні спеціальності з українськими зарплатами, то бачимо таке:


Аналітика Ukraine IT Salary Overview
Таке порівняння засмучує. Якщо різниця середньосвітовим та українським рівнем складає частіше 2-3 рази, то з Америкою — у 4-5 рази. Що тут сказати: хочеться, як то кажуть «ноги в руки» і подаватись на вакансії до закордонних компаній.

Невеликий анонс. Зараз ми працюємо над серією інтерв'ю про тих українських фахівців, які не вагались довго, а взяли і зробили.

Що робити, якщо застряг у процесі розробки

90% з розробників, які стикаються з проблемою, йдуть на Stack Overflow (хто б сумнівався).

Приблизно половина відкладає питання, щоб повернутись до нього на «свіжу голову». Майже стільки ж йде на прогулянку або займається спортом.

Половина з опитаних подивиться навчальне відео або запитає в колеги або товаришів. 15% пограє в якусь відеогру, 11,% помедитує, кожен десятий буде панікувати, ще 10% звернеться до професійного ком'юніті або до профільного форуму.

Треба буде якось провести опитування у наших соцмережах, що роблять наші розробники.

Чи є у світових розробників овертайми

Кожний четвертий 1-2 дні на тиждень працює понаднормово (дедлайни — страшна річ). Приблизно стільки ж «овертаймить» 1-2 рази на місяць. Майже не перепрацьовує або навіть думати про це не хочуть сукупно майже половина з опитаних фахівців.


Джерело: Stack Overflow

Взагалі, за кількістю робочих годин на тиждень майже у половини фахівців панує улюблений 40-годинний режим.

Джерело: Stack Overflow

За даними DOU в українському IT трудоголіків також лише 3%. В основному це — організатори процесів. Серед Lead —  9% тих, хто працює більше ніж 60 годин на тиждень.

Чи все добре з ментальним здоров'ям у розробників

У всіх професій є своя специфіка та профзахворювання (особливо, якщо постійно зривати дедлайни). Не знаємо, наскільки змінилися б цифри, якщо б зробити зріз не за лютий, а станом на тепер, але щодо психічного здоров'я маємо таке.

Більшість розробників — або міцні, як Чак Норріс, або не зізнаються. Лише 7% відмічають тривожність, стільки ж — біполярний розлад, депресію або інші розлади настрою. У 5% — проблеми з концентрацією або пам'яттю.

Бережіть себе, друзі!

Джерело: Stack Overflow

Професійний кодерський стаж

В Україні сфера IT стала престижною відносно недавно, тому не дивно, що 71% — це люди до 30 років, а «ветеранів розробки» (від 40 років стажу) у нас 3%.

Stack Overflow також показує, що розробником може бути людина незалежно від віку. Щоправда, не так активно — в них «заслужених» зі стажем 40+ не більше 0,6%. 

Джерело: Stack Overflow

Цікаво, що свій перший «Hello world» або сайт про улюблених трансформерів тощо майже 9% розробників зробили у віці до 10 років. Загалом до 16 років більш ніж половина розробників вже вперше спробували той во… Кодити, а ви про що подумали?

Джерело: Stack Overflow

Підсумки

Аналізувати у межах оглядової статті усе дослідження Stack Overflow — безглузде заняття. Лише отримаємо текст довжиною в усі рулони паперу, яким встигли запастись усі мешканці планети. Тож ми обрали лише деякі цікаві факти. Рекомендуємо ознайомитись з першоджерелом.

Загалом українські розробники не відстають від світу за трендами, але значно відстають за рівнем доходів. Нагадуємо, що знайти віддалену роботу та отримувати американські та європейські зарплати зараз зовсім не важко, є гарний вибір.

Щодо того, як прокачати себе, щоб почуватись впевнено на роботі будь-якої складності, ми будемо розповідати в цьому блозі, та в наших соцмережах: у  Facebook, Instagram та Telegram. Пишіть нам!

Джерела:

Поділитись у соцмережах

Автор
Денис Якушенко
Про автора
Редактор Make it in UA
Thanks for signing up
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Powered by Verifalia email verification